DuyurularKayıtlar

Açıköğretim 2020-2021 Akademik Takvim

Akademik Takvim tüm üniversitelerde her öğretim yılı başında açıklanmakla birlikte açıköğretim fakültesi bulunan üniversiteler de açıköğretim öğrencileri için Akademik Takvim ‘i duyurmakta ve kayıt tarihleri, sınav tarihleri gibi önemli tarihleri öğrenciler ile paylaşmaktadır.

Açıköğretim öğrencileri her yıl açıköğretim fakültesi bulunan Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin yayımladığı akademik takvim çerçevesinde açıköğretim kayıtlarını gerçekleştirmekte ve açıöğretim derslerini seçerek sınavlara girmektedir.

Anadolu Üniversitesi tarafından yayımlanan 2020 – 2021 eğitim yılı akademik takvimini sizler için paylaşıyoruz. 2019 yılında ortaya çıkan koronavirüs pandemisi nedeniyle akademik takvimdeki tarihlerde zaman zaman değişiklikler olabiliyor. En büyük değişiklik güz ve bahar dönemi sınavlarının online yapılması ile sınav tarihlerinin değişmesi.

Öncelikle açıköğretime YKS ile yerleşen, İkinci Üniversite ile kayıt olmak isteyen, Dikey Geçiş sınavı ile açıköğretime geçiş yapan ve yatay geçiş ile kaydını açıköğretime aldıran öğrenciler ile mevcutta açıköğretim öğrencisi olup kayıt yenileme işlemleri için tarihleri ve sınav takvimini sizlerle paylaşıyoruz.

Açıköğretim 2020-2021 Akademik Takvim
Açıköğretim 2020-2021 Akademik Takvim

Açıköğretim Akademik Takvim

Açıköğretim kayıtları her yıl eylül, ekim ve kasım aylarında gerçekleştiriliyor. Açıköğretime yeni kayıtlar sadece güz dönemi başında yapılmakta olup bahar döneminde yatay geçiş dışında yeni kayıt yapılamıyor.

Lise veya dengi okullardan mezun olanlar ile mezun olabilecek durumdaki öğrenciler YKS sınavı ile açıköğretime kayıt yaptırabiliyor. YKS sınavına girip tercihlerinde açıköğretim yazarak açıköğretim bölümüne yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak olup 29 Ekim 2020 Perşembe günü sona erecek. Kayıt işlemleri için yaklaşık 61 gün verilen YKS Kayıtları hakkında detaylı bilgi için YKS Kayıt İşlemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Mevcutta bir üniversitede okuyan veya bir üniversiteden mezun olanlar sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında açıköğretim önlisans ve lisans bölümlerine kayıt olabiliyor. İkinci üniversite kayıtları 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak olup 29 Ekim 2020 Perşembe günü sona erecek. Kayıt işlemleri için yaklaşık 61 gün verilmekte olup bu süre pandemi koşullarına göre uzatılabiliyor. Açıköğretim ikinci üniversite kayıt işlemleri hakkında merak ettikleriniz için Açıköğretim İkinci Üniversite başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Açıköğretim önlisans veya örgün bir üniversitenin önlisans bölümünden mezun olan veya mezun olabilecek durumdaki öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ‘ye girip tercihlerinde açıköğretim yazarak açıköğretim lisans bölümlerinin üçüncü sınıflarına geçiş yapabilmektedir. Açıköğretim dikey geçiş kayıt işlemleri 14 Ekim  2020 Çarşamba günü başlayıp 29 Ekim 2020 Perşembe günü sona erecek. Dikey geçiş yerleştirme sonuçlarının açıklanma tarihine göre kayıt tarihlerinde de değişiklikler yapılabilmektedir. Açıköğretime dikey geçiş yapma hakkında detaylı bilgi için Açıköğretim Dikey Geçiş başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şu anda bir üniversitede okuyan (açıköğretim veya örgün) öğrenciler merkezi yerleştirme puanı ile veya kurumlararası yatay geçiş ile aynı bölümü farklı bir üniversitede okuyabilmektedir. Yatay geçiş ile açıköğretime geçiş yapmak isteyen öğrencilerin başvuru işlemleri 14 Eylül 2020 Pazartesi günü başlayıp 17 Eylül 2020 Perşembe günü sona erecek. Yatay geçiş başvuruları için sadece 5 günlük bir süre verilmektedir. Açıköğretime yatay geçiş yapma hakkında tüm merak ettikleriniz için Açıköğretim Yatay Geçiş yazımızı okuyabilirsiniz.

Kayıt Yenileme Takvimi

Mevcut açıköğretim öğrencileri her dönem kayıt yenileme yaparak ders seçmeli ve öğrenimlerine devam etmeleri gerekmektedir. Kayıt yenileme yapmayan öğrencilerin kayıtları otomatik olarak dondurulmakta ve o dönem için sınavlara girememekte, öğrencilik haklarından (Askerlik tecili, indirimli otobüs kartı vb.) faydalanamamaktadırlar.

2020 – 2021 güz dönemi kayıt yenileme işlemleri 05 Ekim 2020 Pazartesi günü başlayacak olup 29 Ekim 2020 Perşembe günü sona erecektir.

2020 – 2021 bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak olup 25 Şubat 2021 Perşembe günü sona erecektir.

Sınav Takvimi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle güz dönemi arasınavları ve dönem sonu sınavları online olarak gerçekleştirildi. Bahar dönemi için henüz bir açıklama yapılmamış olması ile birlikte öğrencilerin beklentisi bahar dönemi arasınavlarının ve dönem sonu sınavlarının da online olarak yapılması yönünde.

2020 – 2021 güz dönemi arasınavları online olarak 12-13-14 Aralık 2020 ile 19-20-21 Aralık 2020 tarihlerinde yapıldı. Dönem sonu sınavları ise online olarak 16-17-18 Ocak 2021 ile 23-24-25 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.

2020 – 2021 yılı bahar dönemi arasınavları 10 – 11 Nisan 2021, dönem sonu sınavları 29 – 30 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılması planlanmaktadır.

2020 – 2021 yılı yaz okulu sınavının ise 08 Ağustos 2021 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

Açıköğretim Akademik Takvim ‘i yıl içinde değişebilmektedir. Özellikle koronavirüs’ün etkin olduğu şu günlerde sınavlar online yapılmakta, son bir karar ile yüz yüzeye yapılmakta veya tekrar online yapılma kararı alınmaktadır. Bu kadar karar değişikliği nedeniyle akademik takvim zaman zaman güncellenmektedir. Akademik takvimi sık sık takip etmelisiniz.

Kaynak: Anadolu Üniversitesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.