Duyurular

Açıköğretim 2020 – 2021 Güz Dönemi Final Sınavı İlk Oturumlar Sona Erdi

Açıköğretim 2020 – 2021 Güz Dönemi final sınavı ilk oturum sınavları sona erdi ve öğrenciler ikinci oturum sınavları için hazırlıklara başladı. 2019 yılının sonunda Çinin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs pandemisi ülkemizde de etkisini hala devam ettiriyor. Koronavirüs için aşı bulunmuş olsada henüz herkes aşı olamadığından dolayı okullar henüz açılması ve sınavlar online olarak yapılmaya devam ediliyor.

Anadolu Üniversitesi açıköğretim öğrencileri için yapılan sınavlarıda online olarak yapma kararı almıştı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl bahar dönemi arasınavları ve dönem sonu sınavları ile yaz okulu sınavları online olarak yapılmıştı. Bu yıl ise güz dönemi arasınavları ve dönem sonu sınavları online yapılıyor. Arasınavlar tamamlandı ve dönem sonu sınavlarının ilk oturumları tamamlandı.

Sınav Tarihleri

2020 – 2021 eğitim yılı güz dönemi dönem sonu sınav tarihleri aşağıda yer almaktadır.

Sınavda Sorumlu Olunan Yarıyıl Dersleri ve Sınav Tarihleri
1. Yarıyıl Dersleri
5. Yarıyılda Okutulan Fark Dersleri*
16 Ocak 2021 Cumartesi
17 Ocak 2021 Pazar
18 Ocak 2021 Pazartesi
3, 5 ve 7. Yarıyıl Dersleri 23 Ocak 2021 Cumartesi
24 Ocak 2021 Pazar
25 Ocak 2021 Pazartesi

Güz dönemi dönem sonu sınavlarının ilk oturumu olan 1. yarıyıl dersleri ve 5. yarıyılda okutulan fark dersleri için 16 Ocak, 17 Ocak ve 18 Ocak tarihleri sınav için belirlenmiş ve online sınavlar gerçekleştirilmiştir.

İkinci oturum sınavları ise önümüzdeki hafta sonu yani 23 Ocak, 24 Ocak ve 25 Ocak tarihlerinde yapılacaktır. Bu sınavlara girecek öğrencilere şimdiden başarılar diliyoruz.

Sınavda Kopya

Açıköğretim sınavlarının online olması ile bir çok öğrenci kopya girişiminde bulundu. Kopya çekmek için öğrenciler arasında whatsapp grupları, facebook grupları kurularak soruların paylaşılması ve soruları bilen kişiler tarafından cevaplanması sağlanıyordu. Anadolu Üniversitesi yaptığı duyurular ile sınavlarda kopya çekenlerin tespiti halinde sınavlarının geçersin sayılacağını söylemişti. Bu kapsamda soru paylaşan ve kopya çekmeye çalışan yaklaşık 4 bin kişinin sınavı geçersiz sayıldı ve dönem sonu sınavlarına girmeleri engellendi.

Sınavınızın iptal olmasını istemiyorsanız kopya girişiminde bulunmamanız gerekmektedir.

Açıköğretim Sınavlarına İtiraz

Açıköğretim sınavlarına ve sınavda sorulan sorulara itiraz hakkınız bulunuyor. Açıköğretim sınavlarının online olması itiraz hakkınızı ortadan kaldırmıyor. Açıköğretim sınavlarına ve sorularına itiraz edebilmek için sınavlar tamamlandıktan sonra 3 iş günü süre veriliyor. Bu süre içerisinde öğrenci sayfanızda sorulara ve sınavın tamamına itirazda bulunabiliyorsunuz. 3 iş günü dolduktan sonra yapılan itirazlar değerlendirmeye alınmıyor.

Açıköğretim sınavlarına ve sınav sorularına yaptığınız itirazlarınızın cevapları yine öğrenci sayfanızdan size bildiriliyor. Yaptığınız itirazın cevabını öğrenci sayfanızdan görebilirsiniz.

Sınav Sonuçları

Açıköğretim 2020 - 2021 Güz Dönemi
Açıköğretim 2020 – 2021 Güz Dönemi

Açıköğretim sınav sonuçları normal dönemlerde sınavdan 10 gün sonra açıklanıyordu. Açıköğretim sınavlarının online olması ile sınavlar 1-2 gün içinde açıklanabilir duruma geldi. 2020 – 2021 yılı güz dönemi dönem sonu sınavları henüz sona ermediği için sınav sonuçları da henüz açıklanmadı. Sınav sonrasında 3 iş günü itiraz süresinin dolması ile sınav sonuçları hemen açıklanacaktır.

Açıköğretim Sınav Sonuçlarına İtiraz

Açıköğretim sınav sonuçlarına itiraz hakkınız bulunuyor. Açıköğretim sınavlarının online olması itiraz hakkınızı ortadan kaldırmıyor. Açıköğretim sınavlarına ve sorularına itiraz ettiğiniz şekilde sınav sonuçları içinde sınav sonuçları açıklandıktan sonra 3 iş günü süre veriliyor. Bu süre içerisinde öğrenci sayfanızda sınav sonuçlarınıza itirazda bulunabiliyorsunuz. 3 iş günü dolduktan sonra yapılan itirazlar değerlendirmeye alınmıyor.

Açıköğretim sınav sonuçlarına yaptığınız itirazlarınızın cevapları yine öğrenci sayfanızdan size bildiriliyor. Yaptığınız itirazın cevabını öğrenci sayfanızdan görebilirsiniz.

Bahar Dönemi Kayıt Yenileme İşlemleri

Kayıt yenileme işlemlerini daha detaylı olarak bir sonraki yazımızda ele alacağız. Şu an öğrencilerin merakını gidermek adına giriş yapmayı uygun gördük.

Güz dönemi sınavları tamamlandıktan sonra bahar dönemi için kayıt yenileme yapmanız ders ekle sil ile alacağınız dersleri belirlemeniz ve harcınızı yatırarak kayıt yenileme işlemini tamamlamanız gerekiyor. Bahar döneminde en fazla 45 kredilik ders alabilecek olup alttan kaldığınız derslerinizi öncelikli olarak alabiliyorsunuz.

Açıköğretim 2020 – 2021 Güz Dönemi Final Sınavı Sonuçları

Açıköğretim 2020 – 2021 Güz Dönemi final sınavları sonrasında öğrenciler ilk oturum sonuçlarını beklemeye başladı. Sınavların online olması nedeniyle sınav sonuçlarının açıklanması süresi oldukça kısalır iken sınav sonuçlarına yapılan itiraz süresinin 3 iş günü olması nedeniyle de sınav sonuçları en erken 3 gün sonra açıklanabiliyor. (İlk online sınavlarda ertesi gün açıklanmıştı.)

Online yapılan sınavlarda çan eğrisi yükselir iken öğrencilerin aldıkları harf puanları düşmektedir. Bu nedenle her sınavdan olabildiğince yüksek not almak için derslere çalışılmalıdır. ( Not Hesaplama ve Çan Eğrisi )

Sınavlarınızda başarılar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.