Duyurular

Açıköğretim Öğrencileri İçin Askerlik İşlemleri

Açıköğretim Öğrencileri İçin Askerlik İşlemleri günümüzde otomatik olarak yapılmakla birlikte sistemde yaşanan bazı aksaklıklar olduğunda öğrencilerin başını ağrıtan ve uğraştırıcı bir sürece girilen işlemlerdir.

Türkiye Cumhuriyetinde askerlik yaşı 20 olarak belirlenmiş olup 20 yaşına gelmiş her erkek birey askerlik görevi ile sorumlu oluyor. Askerlik yaşı geldiğinde öğrenimleri devam eden öğrenciler için askere gitme yaşı esnetilmekte ve okulu bitirmeleri beklenmektedir. Şu an için 29 yaşına kadar açıköğretim okuyarak askerliğinizi tecil ettirme imkanınız bulunmaktadır.

Açıköğretim öğrencileri için askerlik tecil işlemleri son yıllarda oldukça kolaylaşmış ve otomatik bir duruma gelmiştir. Önceki yıllarda aof büroları öğrenci belgelerinin çıktısını alarak askerlik şubesine göndermekte ve askerlik şubesi tarafından manuel olarak askerlik tecil işlemi yapılmaktaydı. Bu işlemler sırasında bir sıkıntı olduğunda öğrencinin aof bürosu ve askerlik şubesi arasında git gel yapması gerekmekteydi.

27 Ağustos 2018 tarihi ile askerlik şubelerine öğrenci belgesi, mezun yazısı gönderme işlemi sonlandırıldı. Yeni getirilen sistem ile kayıt olan, kayıt sildiren ve mezun olan öğrencilerin bilgileri YÖKSİS üzerinden otomatik olarak elektronik bir şekilde Milli Savunma Bakanlığına gönderiliyor. Sistem her ne kadar otomatik olsa dahi takibini yapmak öğrencinin sorumluluğundadır. Doğabilecek cezalardan Anadolu Üniversitesi sorumlu olmuyor.

Özellikle öğrenciler için getirilen 7179 sayılı askerlik erteleme düzenlemesi ile “28 yaşını tamamlandıkları yılın sonunu geçmemek koşuluyla öğrencilerin askerlikleri ertelenir maddesi” eklendi. Açıköğretim öğrencileri de bu maddeye tabii olup öğrencilikleri devam ettiği müddetçe askerlik tecili yapılmaya devam ediyor. 29 yaş itibari ile öğrenimleri devam etse daha askerlik tecili yapılmıyor.

Kayıt Yenileme ve Tecil

Açıköğretim öğrencilerinin ders ekle sil ile her dönem kayıt yenileme yapmaları gerekmektedir. (Kayıt yenileme işlemleri için tıklayınız) Kayıt yenileme yapılmayan dönemlerde sistem kaydınızı otomatik olarak dondurduğu için öğrencilik haklarınız gitmektedir. Bu nedenle kayıt yenileme yapmadığınız dönemde milli savunma bakanlığına kayıt dondurma belgesi gönderilir. Normal şartlarda askerlik tecil işlemleri yıllık yapılır. Bu nedenle bahar döneminde yapılmayan kayıt yenileme sonucunda pek sıkıntı çıkmasa da durumunuzu takip etmeniz gerekmektedir. Bahar döneminde kayıt yenileme yapmadığınızda mutlaka askerlik şubeniz ile bizzat görüşmeniz gerekmektedir.

Açıköğretim Öğrencileri İçin Askerlik İşlemleri
Açıköğretim Öğrencileri İçin Askerlik İşlemleri

İkinci üniversite kapsamında açıköğretime kayıt olan öğrenciler askerlik tecil işleminden faydalanamaz. Askerlik tecil işleminden faydalanabilmek için örgün bölümdeki kayıtlarının silinmesi gerekmektedir. Askerlik işlemlerinin Aof tarafından yapılmasını isteyen öğrenciler, kayıt silme belgelerini ve askerlik ilişiksiz belgesini bir dilekçe eşliğinde Aof bürolarına vermeleri gerekmektedir. Dilekçe sonrasında askerlik tecil işlemi aof büroları tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak 2 yıllık bir önlisans bölümünden mezun olarak 4 yıllık açıköğretim bölümüne 2016 yılından önce sınavsız olarak geçiş yapanlar ve ikinci üniversite kapsamında 4 yıllık lisans bölümlerine kayıt yaptıran öğrenciler ön lisans diplomalarının fotokopisi ve askerlik ilişiksiz belgelerini bir dilekçe eşliğinde Aof bürolarına vermeleri gerekmektedir. Dilekçe sonrasında askerlik tecil işlemi aof büroları tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Açıköğretim bölümlerine kayıt olup askerliğini yapmayan erkek öğrenciler yukarıda yer alan bilgilere göre askerlik durumlarını göz önünde bulundurup eğitim – öğrenimlerini bu kapsamda planlamaları yararlarına olacaktır.

Açıköğretim Öğrencileri İçin Askerlik İşlemleri

Açıköğretim okuyup lisans mezunu olan, henüz öğrenime devam edip 29 yaşını dolduran ve askere gitmek isteyenler için askerlik konusunu kısaca açıklamak gerekir.

2021 itibariyle askerlik 6 aya düşürüldü. İsteyeneler 6 ayın sonunda terhis olurken isteyenler askerliğe devam edebilecek ve aylık iki bin TL maaş alacak. İsteyenler ise askerlik hizmetini bedelli olarak yapabilecek.

Okuduğu okulun dengini veya daha alt seviyesindeki bölüme kayıt olanlar askerlik tecili yapamayacak. Sadece bir seviyede okula kayıt olduğunuzda tecil işleminiz yapılabilecek. Önlisans mezunları lisans bölümlerine, lisan mezunları yüksek lisans bölümlerine, yüksek lisans mezunları doktora bölümlerine kayıt olduklarında tekrar tecil hakkı kazanacak.

Açıköğretim öğrencileri için özel bir şart bulunmaz iken 29 yaşına kadar kayıt yenileme yapılarak öğrenci statüsünün devam ettiği süre boyunca askerlik tecili otomatik olarak yapılmaya devam edecektir. 29 yaşından sonra ise öğrencilik durumu devam etse dahi askerlik tecili yapılmamaktadır. Ancak yüksek lisans – doktora gibi daha üst eğitime devam edildiğinde tekrar tecil hakkı olmaktadır.

Eğer kayıt yenileme yapılmaz ise Açıköğretim Öğrencileri İçin Askerlik İşlemleri yapılamaz ve öğrencilerin tecili bozularak askerlik yoklamasına gelmeler gerekmektedir. Açıköğretimde üst üste 4 dönem kayıt yenileme yapılmaz ise açıköğretim kaydı silinmektedir.

 

Kaynak: Milli Savunma Bakanlığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.