AçıköğretimDuyurular

Onur ve Yüksek Onur Belgesi

Onur ve Yüksek Onur Belgesi öğrencileri ders çalışmaya teşvik eden ve derslerdeki başarılarını ödüllendiren bir belge olarak görülmektedir. Bir çok öğrenci Onur ve Yüksek Onur Belgesi almaya her dönem hak kazanabilmektedir.

Açıköğretim öğrencileri de bir üniversite de okudukları için her dönem yapılan sınavlardan sonra dönemlik not ortalamasına göre onur belgesi veya yüksek onur belgesi almaya hak kazanabilmektedir. Bu yazımızda onur belgesi nedir, yüksek onur belgesi nedir, onur ve yüksek onur belgesi nasıl alınır gibi sorularınıza cevap yazmaya çalıştık. 2020 – 2021 eğitim yılı güz dönemi dönem sonu sınavları sonucunda tarafımıza gelen onlarca soruya istinaden böyle bir yazıyı sizler için hazırladık.

Yazımıza başlamadan önce bu dönem sonunda yüksek onur ve onur belgesi alacak arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Henüz dönem sonu sınav sonuçları açıklanmadığı için dönemlik not ortalamanız hesaplanmadı, bu nedenle onur ve yüksek onur belgesi durumunuz henüz netleşmedi.

Yukarıda biraz giriş yaptığınız gibi yüksek onur belgesi ve onur belgesi dönemlik verilen belgelerdir. Her dönem sonunda o döneme ait not ortalamanıza göre onur belgesi ve yüksek onur belgesi verilir. Belgeler dönemlik olduğu için genel not ortalamanıza bakılmaz, sadece ilgili döneme bakılır.

Kimler Onur Belgesi ve Yüksek Onur Belgesi Alabilir?

Yüksek onur belgesi alabilmek için ilgili dönemde en az 30 kredilik ders almanız aldığınız tüm derslerden geçerek (FF dersinizin olmaması gerekmektedir.) dönem not ortalamanız 3.50 veya üzerinde olur ise yüksek onur öğrencisi olup ve yüksek onur belgesi almaya hak kazanırsınız.

Onur belgesi alabilmek için ilgili dönemde en az 30 kredilik ders almanız aldığınız tüm derslerden geçerek (FF dersinizin olmaması gerekmektedir.) dönem not ortalamanız 3.00 ile 3.49 arasında olur ise onur öğrencisi olup ve onur belgesi almaya hak kazanırsınız.

Onur ve yüksek onur belgesi almanın yanında genel not ortalamanız 3.50 ve üzerinde bir not ile mezun olursanız Yüksek Onur Öğrencisi olarak mezun olursunuz. Genel not ortalamanız 3.00 ile 3.49 arasında bir not ile mezun olursanız Onur Öğrencisi olarak mezun olursunuz. Öğreniminiz boyunca herhangi bir disiplin cezası almış iseniz genel not ortalamanız gerekli şartları sağlasa dahi onur öğrencisi veya yüksek onur öğrenci olarak mezun olamaz, normal öğrenci olarak mezun olabilirsiniz.

Yaz Okulunda Yüksek Onur ve Onur Belgesi Verilir mi?

Yüksek onur ve Onur belgesinin dönemlik verildiğini daha önce söylemiştik. Yaz okulu öğrenciler tarafından bir dönem olarak görülmesine karşın açıköğretim fakültelerinde Yaz Okulu Uygulama Usul ve Esaslarının 8. maddesinde; “Yaz okulunda alınan dersler için Onur/Yüksek Onur Belgesi verilmez. Tekrar edilen dersler yaz okulunda alınmışsa son not ve dersin kredisi esas alındığından geçmiş döneme ait Onur Belgesi /Yüksek Onur Belgesi verilmez.” maddesi olması gerekçesiyle onur ve yüksek onur belgesi verilmemektedir.

Onur Belgesi ve Yüksek Onur Belgesi Nereden Alınır?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle hemen hemen herşeyin online olarak yapıldığı şu günlerden çok daha önce onur belgesi ve yüksek onur belgesi internet üzerinden online olarak verilmeye başlanmıştı.

İlgili dönemde dönemlik not ortalamasını sağlayarak onur belgesi ve yüksek onur belgesi almaya hak kazanan öğrenciler, üniversitenin öğrenci otomasyonuna girerek onur belgelerini ve yüksek onur belgelerini PDF olarak bilgisayarlarına indirerek çıktı olarak alabilirler. İnternetten PDF olarak indirmek istemeyen veya internet erişimi bulunmayan öğrenciler AOF bürolarına giderek onur belgelerini ve yüksek onur belgelerini alabilirler.

Genel not ortalaması ve dönemlik not ortalaması ile yüksek onur belgesi veya onur belgesi almaya hak kazanarak yüksek onur öğrencisi ve onur öğrencisi ünvanlarını kazanan öğrencileri şimdiden tebrik ediyoruz. Onur belgeleri hakkında aklınıza takılan tüm sorularınızı buradan yorum olarak sorabilirsiniz. Yazımızın sonunda sizlere örnek Onur belgesi ve yüksek onur belgesini gösterelim.

Açıköğretim Onur Belgesi ve Yüksek Onur Belgesi Örneği:

Yüksek Onur Belgesi
Yüksek Onur Belgesi

Onur ve Yüksek Onur Belgesi derslerine planlı ve azimli çalışmanın sonucu olarak öğrencilere verilmektedir. Sizde çok fazla zaman harcamadan fakat planlı ve düzenli bir çalışma planı ile her dönem onur belgesi veya yüksek onur belgesi alabilirsiniz. Yüksek onu belgesi ile çalışmanızın karşılığını almış, emeklerinizin karşılığı olarak elinizde bir belge olmuş olacaktır.

Derslerinizde başarılar diler her dönem onur veya yüksek onur belgesi almanızı dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.