Duyurular

2 Yıl Kayıt Yenileme Yapılmadığında Kayıtlar Silinecek

2 Yıl Kayıt Yenileme yapılmadığı durumlarda açıköğretim kayıtlarının silinmesi kuralı tekrar geri geldi. Uzun zamandır bu kural kaldırılmış bir şekilde öğrencilerin kayıtları silinmiyor iken yeni gelen düzenleme ile 2 Yıl Kayıt Yenileme yapmayan öğrencilerin kayıtlarının silinmesine karar verildi.

Ülkemizde açıköğretim fakültesi üç üniversitede bulunuyor. Bunlar Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi. Açıköğretim öğrencileri için yeni alınan bir karar ile dört dönem ( iki yıl) üst üste kayıt yenileme yapılmaz ile kayıtlı bulundukları açıköğretim bölümünden kayıtlarının silineceği bildirildi.

Açıköğretim sistemi uzun bir süre önce kayıt silinme olayını kaldırmış, sadece öğrencinin isteği ile kayıt silinebileceğini duyurmuştu. Ömür boyu eğitim sloganıyla kayıt yenileme yapılmasa dahi kayıtlarının sürekli kalacağı istedikleri zaman kayıt yenileme yaparak kaldıkları yerden devam edebilecekleri söylenmişti. Bu kapsamda öğrenciler açıköğretime kayıt olduklarında kayıt yenileyemedikleri yıllarda kayıtlarının korunduğunu, kayıt yenileme yaptıkları anda kaldıkları yerden devam edeceklerini düşünerek açıköğretime kayıt oldular. Bir çok öğrenci kayıt olduktan sonra gerek maddi, gerek farklı sebepler nedeniyle kayıt yenileme yapmayıp kayıtlarını dondurdu ve ilerleyen dönemlerde kayıt yenileme yapmayı düşünmekteydi.

Kayıt Silme Geri Geldi

Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir duyuru ile kayıt silinme uygulamasının tekrar geri geldiği anlaşıldı. Yapılan açıklama ile açıköğretim öğrencilerinin üst üste dört dönem (2 yıl) kayıt yenileme yapmamaları durumda kayıtlı oldukları açıköğretim bölümündeki kayıtlarının silineceği duyuruldu. Bu haberi öğrenen bir çok öğrenci için şok edici bir gelişme oldu.

Kayıt silme uygulaması 17 Nisan 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a dayanıyor. Anadolu Üniversitesi bu kanuna atıfta bulunarak 2020 – 2021 eğitim yılı güz dönemi itibari ile kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıtlarının silinmesi uygulamasına başlamış oldu. Artık yeni kanun ile üst üste dört dönem boyunca kayıt yenileme yapmadığınızda kaydınız silinecek ve daha sonra kaldığınız yerden devam edemeyeceksiniz. Açıköğretime devam etmek için tekrar sınava girmeli veya ikinci üniversite gibi geçiş kayıtlarını kullanarak baştan başlamanız gerekecek.

Kanun yürürlüğe girdikten sonra sadece Anadolu Üniversitesini değil Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi açıköğretim fakültelerini de bağlayıcı nitelikte.

Anadolu Üniversitesi tarafından paylaşılan duyuru metnini ekleyelim:

Değerli Öğrencimiz,

17 Nisan 2020 tarih ve 31102 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun “Açık öğretim sisteminde üst üste dört dönem kayıt yenileme koşullarını yerine getirmeyen öğrencinin ilgili programdan ilişiği kesilir.” hükmünü içermektedir. Buna göre Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin ön lisans/lisans programlarında kayıtlı olup, 2020-2021 Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren üst üste 4 dönem kayıt yenileme işlemi yapmayan öğrencilerin kayıtlarının silinmesi yasal zorunluluk haline gelmiştir.

Bu durumda olup, öğrenimlerine devam etmek ve kayıt haklarını kaybetmek istemeyen öğrencilerimizin Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi sayfasına giriş yaparak 2020-2021 Öğretim Yılı Bahar Döneminden itibaren kayıt yenileme işlemi yapmaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Sizi, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde aktif öğrencimiz olarak görmekten mutluluk duyar, sağlıklı günler dileriz.

Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan duyuruda görüldüğü üzere karar Anadolu Üniversitesi tarafından değil Cumhurbaşkanlığı idari işler başkanlığı tarafından yayımlanan resmi gazetedeki kanun ile alınmış durumda. Anadolu Üniversitesi bu durum karşısında yasal zorunluluk nedeniyle dört dönem üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıtlarının silineceğini belirtmiş durumda.

Kaydınızın silinmemesi için üst üste üç dönem kayıt yenilememe hakkınız bulunuyor. Dördüncü dönemde kayıt yenileme yaptığınızda açıköğretim kaydınız yine devam ediyor. Bu nedenle öğrenim planınızı iyi yapmalı ve kayıt yenileme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

2 Yıl Kayıt Yenileme Yapılmadığında Kayıtlar Silinecek
2 Yıl Kayıt Yenileme Yapılmadığında Kayıtlar Silinecek

Kayıt Yenileme İşlemi

Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri dönemlik olarak yapılıyor. Açıköğretim öğrencileri her dönem ders ekleyerek kayıt yenileme işlemine başlayabilir ve bankaya harçlarını yatırarak kayıt yenileme işlemini tamamlayabilmektedir. Kayıt yenileme işlemini tamamladığınızda öğrenci sayfanızda yer alan kayıt yenileme kısmından mutlaka kayıt yenileme işleminizin başarı ile tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol ediniz. Bazı durumlarda sistemsel sorunlar olabilmekte, banka ile üniversite arasında iletişim sıkıntısı olabilmektedir. Bunlar gibi durumlar ile karşılaştığınızda sorunları çözmek için kendinize zaman bırakmayı da unutmayın.

2020 – 2021 yılı bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Anadolu Üniversitesi

Resmi Gazete: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200417.pdf

Yeni kurallar ışında açıköğretim sınavlarına girecek tüm öğrencilere başarılar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.