Açıköğretim

Açıköğretim Mezunları ve Diplomalar

Açıköğretim Mezunları diplomalarını uzun bir bekleyişten sonra aof bürolarından teslim aldı. Normalde Açıköğretim Mezunları diplomalarını sınav sonucu açıklandıktan 15 gün sonra alabilir iken pandemi şartları nedeniyle diplomaların hazırlanması ve aof bürolarına sevk edilmesi yaklaşık 1 aylık bir süreyi buldu. Neticede öğrenciler geç olsun güç olmasın mantığı ile aof bürolarına giderek diplomalarını teslim aldılar.

Açıköğretime kayıt olmak her ne kadar kolay olsa da açıköğretim mezunu olmak bir o kadar zor. Açıköğretimde yüz yüze eğitim olmadığı için öğrenciler kendi kendilerinin öğretmeni olmakta ve evde, ofiste, dışarıda ders çalışarak derslerini geçmeye çalışmakta. Yüz yüze eğitim görülmediği için bu durum çok zor olmakla birlikte mezun olmak çok daha zor.

Mezun olmak için Lisans ve Önlisans bölümlerinde genel not ortalaması 2.00 ve üzeri olmalı ve tüm dersleri alarak hiç bir dersinin kalmamış olması gerekmektedir. GNO’nuz 2.00’ın üzerinde olduğunda DD, DC, CD gibi koşullu geçen derslerinizde geçmiş olup mezun olmanız için bir engel teşkil etmez.

2020 – 2021 Güz Dönemi Mezunları

16 Ocak, 17 Ocak, 18 Ocak ve 23 Ocak, 24 Ocak, 25 Ocak 2021 tarihlerinde koronavirüs pandemisine tedbir amacıyla online olarak gerçekleştirilen güz dönemi dönem sonu sınavları sonuçları 30 Ocak 2021 Cumartesi günü açıklandı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla öğrenciler sınavdan kaç aldıklarını, arasınav ve dönem sonu sınavının ortalamasını ve sınava girdikleri derse verilen harf notunu görmüş oldular.

Güz dönemi dönem sonu sınavları sonucunda FF dersi kalmayan, genel not ortalaması 2.00’ı geçen, lisans bölümleri için 240 kredilik dersi, önlisans bölümleri için 120 kredilik dersi alarak hepsini geçen öğrenciler açıköğretimden mezun oldu.

Açıköğretim Mezunları ve Mezuniyet Belgesi

Dönem sonu sınav sonuçları açıklandığında ve harf notları yayımlandığında öğrencilerin mezuniyet durumları belli olur. Dönem sonu sınavları sonucunda mezun olan öğrencilerin mezuniyet bilgileri YÖKSİS sistemine 1 hafta içerisinde girilmektedir. Pandemi nedeniyle bazı durumlarda bu süre uzamasına rağmen aof bürosu ile görüştüğünüzde anlık olarak sisteme yansıtabilmektedirler.

30 Ocak 2021 tarihinde açıklanan 2020 – 2021 güz dönemi dönem sonu sınavlar sonuçları ile birlikte mezun olan öğrenciler için mezuniyet bilgisi 5 Şubat 2021 tarihinde YÖKSİS sistemine girilmiştir. Açıköğretim Mezunları edevlet üzerinden mezun belgesi sorgulayabilir ve mezuniyet belgesi indirerek ilgili yerlere teslim edebilirler.

Açıköğretim Mezuniyet
Açıköğretim Mezuniyet

Diplomadan önce mezuniyet belgesine ihtiyacı olan öğrenciler e-Devlet üzerinden mezuniyet belgesini görüntüleyebilir ve çıktı alarak talep eden kurumlara verilebilir.

Açıköğretim Diplomaları

Açıköğretim mezunlarına diplomaları basılı olarak AOF bürolarından teslim edilmektedir. Pandemi şartları olmasına rağmen yönetmelik gereği aof diplomaları kargo ile gönderilmemekte ve öğrenciden başkasına verilmemektedir. (Noterden vekalet verilen yakını alabilmektedir.)

Açıköğretim diplomaları dönem sonu sınavları açıklandıktan sonra mezun olan öğrenciler için 15 gün içinde basılı olarak hazırlanır ve öğrencinin bağlı bulunduğu aof bürosuna gönderilir. Diploma AOF bürosuna ulaştığında öğrenciye SMS ile bilgi verilir ve öğrenci aof bürosuna giderek imza karşılığında diplomasını ve diploma eklerini teslim alabilmektedir.

Açıköğretim diplomalarını merak eden öğrenciler AOF Diploma Örnekleri yazısını inceleyebilir.

Aof Diplomalarında Açıköğretim Yazıyor mu?

Öğrencilerin en fazla merak ettiği ve tarafımıza en fazla sorulan soruların başında açıköğretimden mezun olan kişilerin diplomalarında açıköğretim veya aof ibaresinin yazıp yazmadığı yönünde.

Bu soruya verilecek cevap hem evet hem hayır oluyor. Açıköğretim diplomalarında fakülte adı yazıyor. Açıköğretimde 3 adet fakülte bulunuyor. İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Açıköğretim fakültesi.

2 yıllık önlisans bölümlerinin tamamı açıköğretim fakültesinde olduğu için önlisans mezunu öğrencilerin diplomalarında açıköğretim yazıyor. Bu nedenle açıköğretim yazan önlisans bölümleri şeklinde ayrım yapmıyor.

Lisans bölümlerinde ise açıköğretim fakültesinin altında bulunan bölümlerde açıköğretim ibaresi yer alıyor. Açıköğretim fakültesinde olan lisans bölümleri aşağıda listelenmiştir.

Açıköğretim Fakültesi Bölümleri (Lisans)

  • Felsefe
  • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
  • Sağlık Yönetimi
  • Sosyal Hizmet
  • Sosyoloji
  • Tarih
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  • Yönetim Bilişim Sistemleri

4 yıllık lisans bölümü olup yukarıda yer almayan bölümler işletme fakültesi ve iktisat fakültesine kayıtlıdır. Bu bölümlerden mezun olanların diplomalarında açıköğretim ibaresi yer almaz işletme fakültesi ve iktisat fakültesi ibaresi yer alır.

Örgün üniversitelerin aynı bölümleri mezun olduğunda iktisadi ve idari bilimler fakültesi yazar. Bu nedenle öğrencinin açıköğretimden mezun olup olmadığı bu yolla anlaşılabilir.

Açıköğretim sınavları sonunda mezun olan tüm arkadaşlara hayatlarında başarılar diliyoruz. Bizleri unutmamanızı diler ara sıra ziyaretinizi bekleriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.