Kayıtlar

Atatürk Üniversitesi Bahar Dönemi Kayıt Yenilemeler Başladı

2020 – 2021 yılı Atatürk Üniversitesi Bahar dönemi kayıt yenileme ve ders seçme işlemleri 8 Şubat 2021 tarihinde başladı. Atatürk Üniversitesi Kayıt Yenileme işlemleri 15 Şubat tarihine kadar devam edecek. Kayıt yenileme tarihleri değişmemekte olup son tarihten önce kayıt yenileme işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. Pandemi nedeniyle tamamiyle online yapılan kayıt yenileme işlemini çok kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

Türkiye’de açıköğretim fakültesi bulunan 3 üniversitede (Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi) kayıt tarihleri değişkenlik gösterebiliyor. Anadolu Üniversitesi kayıt yenileme işlemleri 15 Şubat – 26 Şubat tarihleri arasında iken Atatürk Üniversitesi kayıt yenileme işlemleri 8 Şubat – 15 Şubat tarihleri arasında. (Anadolu Üniversitesi Bahar Dönemi Kayıt Yenileme işlemleri için tıklayınız.)

Atatürk Üniversitesi açıköğretim fakültesi bahar dönemi kayıt yenileme işlemi için önce öğrenci sayfanıza giriş yapmalı, ders seçim ekranında ders seçmeli ve bankaya harcını yatırmalıdır. Öğrencilerin aldıkları derslere göre harç miktarları değişmekte olup ders seçiminden sonra ödemeniz gereken harç miktarı karşınıza çıkacaktır.

Ata Aof Kayıt Yenileme

Atatürk Üniversitesi kayıt yenileme işlemlerinde birinci sınıf öğrencileri sadece bankaya harcı yatırmakta ve dersler Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından atanmakta olup ekstra ders seçme işlemi yapmamaktadır. Güz dönemi ve bahar dönemi için birinci sınıf öğrencilerine ders ataması fakülte tarafından yapılacaktır. Bu nedenle birinci sınıf öğrencisi iseniz bankaya harcınızı yatırmanız yeterlidir.

Birinci sınıfların dışındaki ara sınıflar öğrenci sayfaları üzerinden ders seçimini kendileri yapmaları gerekmektedir. Ders seçimi esnasında FF ile kalınan dersler otomatik olarak açıköğretim fakültesi tarafından atanmaktadır. FF dışındaki derslerinizi seçip ekleyebilirsiniz.

Kayıt yenileme tarihlerinde (8 Şubat – 15 Şubat) materyal ücretini yatıran (harcını yatıran) fakat ders seçmeyen öğrenciler için 30 kredi (en fazla 10 ders) açıköğretim fakültesi tarafından otomatik olarak atanmaktadır. Bu nedenle kayıt yenileme tarihlerinde istediğiniz dersleri seçmeli ve kaydınızı tamamlamalısınız.

Atatürk Üniversitesi Bahar Dönemi
Atatürk Üniversitesi Bahar Dönemi

Ders Kaydı Nasıl Yapılır?

Atatürk Üniversitesi açıköğretim fakültesi bölümleri için ders kaydı yaparken öncelikle Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ne kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Kullanıcı adınız T.C kimlik numaranız olup ilk şifreniz T.C kimlik numaranızın ilk 8 hanesidir. Giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmelisiniz.

Öğrenci Bilgi Sistemi: https://obs.atauni.edu.tr/

Öğrenci bilgi sistemine giriş yaptıktan sonra Öğrenim, Ders Alma kısmına tıklamalısınız. Kayıt yenileme yapacağınız yarıyılda almanız gereken dersler karşınıza gelecektir. FF ile kaldığınız dersler otomatik olarak bu sisteme gelecek ve mavi olarak işaretlenerek seçmeniz istenecektir.

Alacağınız derslerin önünde bulunan kutucuğu işaretlediğinizde ders turkuaz rengine dönüşecektir. Seçtiğiniz dersler daha sonra Atatürk Üniversitesi açıköğretim fakültesi tarafından onaylanacaktır. Onaylanan dersler mavi renge dönüşecektir. (FF ile kaldığınız dersleri mavi olarak zaten seçilmiş ve onaylanmıştır.)

Ders seçerken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Birinci Yarıyıldan dersi olan öğrenciler 5. ve 7. yarıyıldan,
  • İkinci Yarıyıldan dersi olan öğrenciler 6. ve 8. yarıyıldan,
  • Üçüncü Yarıyıldan dersi olan öğrenciler 7. yarıyıldan,
  • Dördüncü Yarıyıldan dersi olan öğrenciler 8. yarıyıldan ders alamazlar.

Kayıt Yenileme Harç Yatırma

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültesi kayıt yenileme harçları 8 Şubat – 15 Şubat tarihleri arasında yatırılması gerekmektedir. Açıköğretim harçlarınızı Halkbank, Vakıfbank veya Ziraat Bankası şubeleri ve ATM’leri üzerinden, online bankacılık ile ve Öğrenci Bilgi Sisteminden (OBS) online olarak ödenebilmektedir.

Materyal Ücretini (kayıt yenileme harcını) 8 Şubat – 15 Şubat tarihleri arasında yatırmadığınız durumda kaydınız otomatik olarak dondurulacak ve öğrencilik haklarından (askerlik tecili, otobüs kartı vs.) yararlanılamayacaktır. Olumsuz bir durum ile karşılaşmamak için harcınızı kayıt yenileme tarihleri arasında yatırmaya özen gösteriniz.

Kayıt yenileme işlemi sonrasında öğrenci sayfanızdan kayıt yenileme durumunuzu kontrol etmelisiniz. Kayıt yenileme işleminizde bir sorun olmamış ise kayıt yenileme yapmış ve ders çalışmaya hazırsınız. Eğer öğrenci sayfanızda bir sorun görünüyor ise kayıt tarihleri sona ermeden önce bu sorunu çözmelisiniz. Kayıt yenileme tarihleri genelde uzatılmamakta olup süre sona erdiğinde herhangi bir işlem yapmak mümkün olmamaktadır.

Atatürk Üniversitesi Bahar Dönemi Sınavları

Atatürk Üniversitesi arasınavları online mı olacak yüz yüze mi olacak şu an için netleşmiş değil. Pandeminin gidişatına göre son durum değerlendirilerek ilerleyen günlerde karar verilerek duyuru yapılacaktır. Sınavların yüz yüze yapılması durumunda bahar dönemi arasınavları 27 Mart – 28 Mart tarihlerinde yapılacak.

Bahar dönemi dönem sonu sınavları ise yüz yüze yapılması durumunda 22 Mayıs – 23 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Bahar dönemi bütünleme sınavları ise yüz yüze yapılması durumunda 19 Haziran – 20 Haziran tarihlerinde yapılacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.